Skip links

Wkładka wewnątrzmaciczna – rozwiewamy wątpliwości

O wkładkach wewnątrzmacicznych mówiliśmy co nieco w naszym wpisie o metodach antykoncepcji (https://www.yonify.pl/antykoncepcja-cz2/ ). Ich temat pojawiał się wielokrotnie w Waszych pytaniach do nas. Wiele osób jest zainteresowanych tą metodą antykoncepcji, a jednocześnie wzbudza ona wiele wątpliwości. Dzisiaj postaramy się je wszystkie rozwiać. 

Antykoncepcja jest bardzo ważna. 

W dzisiejszych czasach myślę, że nie trzeba nikogo do tego przekonywać. Jeśli jednak ten temat nie jest dla Ciebie do końca klarowny zapraszamy do przeczytania naszego wpisu o tym, czym grozi seks bez zabezpieczenia https://www.yonify.pl/seks-bez-zabezpieczenia/   Jeśli nie chcesz przyjmować antykoncepcji hormonalnej – nie namawiamy. Najważniejsze żebyś o siebie dbała i np. używała prezerwatyw, których temat także przewija się na naszym blogu https://www.yonify.pl/antykoncepcja-s01e01/  https://www.yonify.pl/antykoncepcja-cz3/ 

Zacznijmy od samego początku – rodzaje wkładek. 

Najprościej rzecz ujmując wkładki dzielimy na hormonalne i niehormonalne. Mogą one różnić się także kształtem, co nie ma dla Ciebie aż tak wielkiego znaczenia. Zazwyczaj mają one kształt litery T, natomiast na rynku dostępne są także wkładki zbudowane z koralików układających się w okrąg. 

To, co odróżnia wkładki od innych środków antykoncepcyjnych – do macicy zakłada ją lekarz.

Na fotelu ginekologicznym, od strony pochwy, czyli tak, jak zazwyczaj przebiega badanie. Nie jest to komfortowy zabieg, czasami może wiązać się z dolegliwościami bólowymi. Jest to spowodowane faktem, że musimy wejść do macicy i moment przechodzenia przez ujście wewnętrzne szyjki macicy może powodować te dolegliwości. 

Wszystko poprzedzone jest oczywiście badaniem ginekologicznym. 

A wraz z nim ultrasonograficznym i naturalnie pobraniem cytologii (więcej informacji o niej na naszym blogu https://www.yonify.pl/cytologia/ . Istotne jest także badanie piersi. Podsumowując – najważniejsze to gruntowanie się przebadać, a później pamiętać o corocznej kontroli. 

Co może być pomocne?

Komfort znacząco poprawia przyjęcie środków przeciwbólowych przed wizytą. Ważny jest także czas, kiedy zgłaszamy się na założenie wkładki – idealnie pod koniec okresu. Właśnie wtedy macica jest na tyle “otwarta”, żeby mniej bolało, ale już trochę “zamknięta”, żeby wkładka się nie wysunęła. Choć zasadniczo możemy założyć ją w dowolnym momencie cyklu. 

Wkładki należą do antykoncepcji długoterminowej. 

Zazwyczaj zalecane są na okres do 5 lat, co jest niewątpliwie ich wielkim plusem. O ile wkładki niehormonalne (najczęściej miedziane) mają funkcję wyłącznie antykoncepcyjną, o tyle wkładki hormonalne także leczniczą. Dużym plusem wkładki jest jej odwracalność – w każdej chwili możemy zgłosić się do gabinetu i ją usunąć. 

Jaki jest mechanizm działania wkładki?

Wkładki niehormonalne jako ciało obce w macicy wzbudzają miejscowy stan zapalny. Uniemożliwia (a na pewno utrudnia) to zagnieżdżenie się zarodka. Mogą jednak powodować obfite krwawienia miesiączkowe – zarówno one jak i mięśniaki macicy są przeciwwskazaniem do zastosowania tej wkładki. I o ile nie jest ona raczej powszechnie polecana, o tyle są stany, w których jest dobrym rozwiązaniem. 

Istnieje kilka przeciwwskazań do zastosowania wkładek. 

W przypadku wkładki hormonalnej są one związane z substancją czynną, czyli gestagenem (np. ciąża, choroby wątroby, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, nowotwory hormonozależne etc.). Musimy zwrócić także uwagę na sprawy związane z kształtem macicy, czyli jej wady (pisaliśmy o tym na naszym blogu https://www.yonify.pl/wady-zenskiego-ukladu-plciowego/ ), a także mięśniaki, które nie tylko powodują krwawienia, ale także zmieniają kształt jamy macicy. 

Cena wkładki wewnątrzmacicznej (szczególnie hormonalnej) jest dość wysoka. 

Jest to jednak jednorazowa inwestycja, która w przeliczeniu na cały czas jej użytkowania po prostu się opłaca. Inwestujemy na samym początku, żeby zapomnieć na kilka lat o konieczności wymiany czy dodatkowych kosztów. 

Jak już wspomniałam wkładka hormonalna zawiera gestagen – lewonorgestrel. 

Poszczególne wkładki różnią się jego zawartością, dlatego dla każdego coś dobrego – w zależności od sytuacji klinicznej. Jest to ten sam hormon używany w antykoncepcji awaryjnej (więcej o niej w naszym wpisie https://www.yonify.pl/tabletka-dzien-po/ ). Oddziałuje na endometrium, hamując jego wzrost oraz zagęszcza także śluz szyjkowy.

Jesteś szczęśliwą posiadaczką wkładki. I co dalej?

Dobrze jest powstrzymać się od współżycia przez pierwszy dzień. Natomiast jak przy każdej metodzie hormonalnej przez pierwszy miesiąc dobrze jest używać dodatkowej formy antykoncepcji (np. prezerwatywy). Twoje miesiączki mogą albo całkowicie zaniknąć, albo stać się o wiele mniej obfite – tak naprawdę mogą stać się po prostu dwu- trzydniowymi plamieniami. 

Jak widzicie wkładka wewnątrzmaciczna jest wygodnym rozwiązaniem. Jeśli tylko nie planujesz w najbliższym czasie ciąży, jest jednym z najlepszych wyborów w kwestii antykoncepcji. 

Zostaw komentarz

  1. Dzień dobry.
    Mam pytanie odnośnie wkładki. Ja mam hormonalna już 9 miesięcy a moje miesiączki są gorsze niż przy tabletkach. Teraz krwawie obficiej, mam bóle brzucha o migrenach nie wspomnę…. głową potrafi boleć mnie tydzień. Na kontrolę idę w listopadzie. Czy powinnam się martwić?
    Pozdrawiam

  2. Mam endometrioze i torbiel która powoli rośnie, chce zatrzymać / spowolnić ten proces i czy mirena jest w stanie mi pomóc czy lepiej szukać czegoś innego?

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.🍪