Skip links

Suchość pochwy

Suchość pochwy potrafi naprawdę uprzykrzyć życie niejednej z nas. Wbrew temu, co powszechnie “wiadomo” może dotyczyć kobiety w każdym wieku – nie tylko tych najstarszych. Dzisiaj przyjrzymy się temu problemowi trochę bliżej. 

Nasza pochwa produkuje śluz. 

Daje to jej naturalne nawilżenie, które ma znaczenie nie tylko w trakcie stosunków płciowych, ale także w codziennym funkcjonowaniu w postaci np. ochrony przed infekcjami intymnymi. W niektórych sytuacjach produkcja ta zostaje zaburzona,a  wtedy pojawia się uczucie suchości w pochwie. 

Zacznijmy od początku – jakie objawy daje suchość pochwy. 

Najczęściej jest to “dyskomfort” w pochwie, czasami delikatne uczucie szczypania. Jeszcze większy problem pojawia się, gdy w grę wchodzi współżycie. Bez odpowiedniego nawilżenia w pochwie jest ono bolesne i co gorsza może prowadzić do uszkodzeń śluzówki pochwy i krwawienia. 

Jeśli chodzi o brak nawilżenia w trakcie współżycia możemy poradzić sobie doraźnie. 

Lubrykanty idą nam z pomocą w trakcie intymnych zbliżeń, pamiętajcie tylko, że działają one doraźnie, nie rozwiązując często naszego podstawowego problemu. Więcej o wilgotności w trakcie seksu pisaliśmy na naszym blogu https://www.yonify.pl/wilgotnosc-podczas-seksu/ .

Suchość pochwy ma wielowymiarową naturę. 

Z jednej strony może być nieprawidłowym objawem w naszym ciele, a z drugiej przyczyną choroby. Bardzo często z powodu suchości powstają uszkodzenia śluzówki (np. w trakcie współżycia), a z nich powstają infekcje intymne (więcej o nich w naszym wpisie https://www.yonify.pl/infekcje-pochwy/ ). Śluz w pochwie jest barierą ochronną, a gdy ją utracimy już dwa kroki do infekcji. 

Czasami suchość fundujemy sobie na własne życzenie. 

Nosząc zbyt ciasne ubrania, używając wkładek (szczególnie tych z plastikowym środkiem i o zapachu stokrotek), myjąc naszą yoni wysuszającymi płynami czy nosząc sztuczną bieliznę. Zaburzamy fizjologię naszej pochwy, a ona zaczyna się przez to buntować. Jeśli chcecie doedukować się w sprawach przyjaznych dla cipki zapraszamy do przeczytania naszych wpisów: https://www.yonify.pl/jak-dbac-o-swoja-cipuszke/ , https://www.yonify.pl/ciuszki-cipuszki/ , https://www.yonify.pl/chodzenie-bez-bielizny/

Suchość pochwy może być także spowodowana niskim poziomem estrogenów. 

Fizjologicznie ma to miejsce w drugiej fazie naszego cyklu miesiączkowego. Właśnie wtedy możemy trochę bardziej potrzebować pomocy lubrykantów, ale nie ma w tym absolutnie niczego złego. Problem pojawia się, gdy poziomy estrogenów utrzymują się na niskim poziomie podczas całego cyklu, jednak jest to stanowczo rzadsza sytuacja, która wymaga poszerzenia diagnostyki. 

Kiedy poziomy estrogenów są fizjologicznie niskie?

W trakcie menopauzy. To właśnie suchość pochwy jest jednym z najczęściej zgłaszanych problemów. Na naszym blogu możecie dowiedzieć się czegoś więcej o menopauzie https://www.yonify.pl/menopauza/ oraz o jej wcześniejszym wystąpieniu https://www.yonify.pl/przedwczesna-menopauza/ .

Co poza lubrykantami może nam pomóc w przypadku suchości pochwy?

Przede wszystkim diagnostyka i wykluczenie infekcji czy nierównowagi hormonalnej. Jeśli wszystko z naszym ciałem jest w porządku, a suchość jest wynikiem np. menopauzy poza lubrykantami przychodzi nam z ratunkiem medycyna estetyczna. O tym także pisaliśmy już na naszym blogu – https://www.yonify.pl/ginekologia-estetyczna/ . W grę wchodzą zabiegi przeprowadzane przy pomocy radiofrekwencji, lasera czy osocza bogatopłytkowego. 

Pamiętajcie, żeby nie lekceważyć swoich objawów. Zdrowie jest najważniejsze, a suchość pochwy często może być wierzchołkiem góry lodowej. Dodatkowo Twój komfort jest najważniejszy, więc gdy odczuwasz, że z Twoją pochwą nie wszystko jest w porządku, zgłoś się do ginekologa / ginekolożki i wspólnie sprawcie, że poczujesz się lepiej. 

Zostaw komentarz

???? Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.????