Seks dla dużej części z nas jest ważną sferą życia. Służy nie tylko budowaniu więzi pomiędzy ludźmi czy tworzeniu nowego życia, ale także po prostu przyjemności. Co zrobić, kiedy szczególnie potrzebujemy tego rodzaju bliskości, a w naszym kalendarzyku króluje miesiączka? Czy seks podczas okresu w ogóle ma sens? Czy może nam zaszkodzić?
Oczywiście nie każda z nas w trakcie miesiączki ma ochotę na seks.
I jest to absolutnie ok – tak jak wielokrotnie powtarzam jesteśmy różne i to jest piękne. Jeśli natomiast zawsze miałaś ochotę spróbować stosunku w trakcie miesiączki, a głowa była pełna obaw – ten wpis jest dla Ciebie.
Jak w wielu sytuacjach, tak i tutaj rozpoczynamy od rozmowy.
Porozmawiajmy o tym z partnerem / partnerką. W pierwszym scenariuszu załóżmy, że druga osoba uzna to za świetny pomysł i oboje rozpoczniecie przygotowania (o tym później). Kolejny scenariusz to obawy drugiej osoby. Mogą dotyczyć Twojego bezpieczeństwa. Spokojnie możesz wytłumaczyć, że seks w trakcie miesiączki jest dla Ciebie całkowicie bezpieczny. Gdy obawy dotyczą kwestii higienicznych, także możesz wyjaśnić, że zachowacie podstawową higienę, a wydzielina miesiączkowa nie zawiera krwiożerczych bakterii. W trzecim scenariuszu pomysł może nie spodobać się Twojemu wybrankowi / wybrance z różnych innych powodów. Po spokojnej dyskusji i wymianie zdań, jeśli dalej będzie przystawał / przystawała przy swoim zdaniu – pozostaje Ci je uszanować.
A co jeśli to partner / partnerka namawia Cię do seksu w trakcie Twojej miesiączki?
I pomimo świadomości bezpieczeństwa i higieny wciąż nie masz na to ochoty? Jak w każdej sytuacji, kiedy mowa o zbliżeniu seksualnym masz do tego prawo. Pomimo, że ten wpis ma zachęcający wydźwięk, jeśli nie masz ochoty na seks w trakcie miesiączki, jest to całkowicie ok. Nie czuj wyrzutów sumienia, Twoje zdanie jest równie ważne jak partnera / partnerki.
Wspomniałam wcześniej o przygotowaniu do seksu w trakcie miesiączki.
Czy wielkie planowanie i przygotowanie jest niezbędne? Nie, ale jeśli przygotujesz się wcześniej, będziesz się po prostu lepiej czuła, co jest istotne szczególnie w przypadku, gdy jest to Twój pierwszy miesiączkowy raz. Zacznijmy od łóżka. Wiele z nas miało okazję przekonać się, jak uporczywa do usunięcia z pościeli może być krew. Wiadomo, że ilość wydzieliny miesiączkowej jest uzależniona od naszego krwawienia (obfite czy skąpe miesiączki) oraz od dnia naszego cyklu (czy to pierwsze, bardziej obfite dni, czy już końcówka w postaci niewielkiego brudzenia). Nie spodziewajcie się rozbryzgujących się po pokoju zacieków, ale na niewielkie plamy należy się mentalnie przygotować.
Czy w takim razie pozostaje nam seks tylko na kuchennych płytkach?
Oczywiście, że nie. Jedną z opcji jest zakup folii. Możemy wtedy poświęcić prześcieradło i pod nie podłożyć folię, albo (jeśli nam to nie przeszkadza) położyć się bezpośrednio na niej. Może być to dość niekomfortowe, więc warte polecenia są dostępne w aptekach podkłady higieniczne. Mają one “milszą” strukturę, a działają na tej samej zasadzie. Dodatkowo dobrze mieć pod ręką chusteczki higieniczne albo ręcznik. Nie będziecie musieli wtedy zrywać się od razu z łóżka. Po całej ceremonii obowiązkowy prysznic dla dwojga. A może w ogóle lepszym miejscem dla Was będzie prysznic? Wybierzcie swoją opcję. Spokojna głowa to zawsze lepszy seks.
Przejdźmy teraz do spraw ważniejszych – czyli Ciebie.
Jak już wspomniałam na początku, seks w trakcie miesiączki jest dla Ciebie bezpieczny. Jedyną zmianą w odcinku zaangażowanym w seks jest niewielkie uchylenie ujścia zewnętrznego szyjki macicy. Właśnie przez nie wypływa wydzielina miesiączkowa. Ta subtelna zmiana nie zmienia poziomu bezpieczeństwa Waszego seksu. Szyjka macicy (jak wszystkie narządy) jest w trakcie miesiączki silniej ukrwiona. Może działać to w obie strony – pierwsza opcja jest taka, że jesteś bardziej wrażliwa na doznania i jest to absolutnie przyjemne dla Ciebie. Druga opcja to uwrażliwienie i fakt, że Wasza stanbdardowa intensywność może powodować u Ciebie dyskomfort, czy nawet ból. Daj o tym znać partnerowi / partnerce, aby w te dni był / była delikatniejsza.
Wspomnę tutaj o pierwszym banale – przed takim seksem dobrze się umyć.
Szczególnie, jeśli używasz podpasek. Podniesie to na pewno Twój komfort, a także zwiększy poziom higieny. Jeśli chcesz ograniczyć jeszcze bardziej wypływ wydzieliny miesiączkowej w trakcie stosunku idealnie byłoby na kilka godzin wcześniej założyć kubeczek menstruacyjny i wyjąć go bezpośrednio przed seksem. Cała wydzielina zgromadzi się wtedy w nim, a nie w pochwie. Opcją pośrednią będą tampony, które także zbiorą większość wydzieliny z Twojej pochwy, ale nie działają tak dobrze jak kubeczek – na jej ściankach wciąż trochę wydzieliny zostanie. Przy użytkowaniu podpasek musisz być świadoma, że tej “krwi” będzie po prostu więcej.
Wiele pacjentek zgłasza kojące działanie seksu na ich dolegliwości miesiączkowe.
Myślę, że największe znaczenie w tym kontekście ma nasze dobre samopoczucie i uwalniane hormony szczęścia. Orgazm potrafi działać jak kompres na nasze zbolałe podbrzusze. W końcu po co poprawiać sobie humor czekoladą, jeśli mamy opcję seksu. To oczywiście wielkie uproszczenie, ale szczególnie w tym czasie nie powinnyśmy odmawiać sobie przyjemności (jeśli tylko stosunek w trakcie miesiączki do nich zaliczamy).
Dodatkowo seks w trakcie miesiączki może być dla nas przyjemniejszy.
Nie tylko ze względu na uwrażliwienie naszych narządów, o którym pisałam wcześniej. Dodatkową korzyścią jest naturalny lubrykant, którym staje się nasza wydzielina miesiączkowa. Zapobiega ona niepotrzebnym otarciom, a także potęguje nasze doznania. Ponawiam w tym miejscu apel – odczuwasz w trakcie seksu dyskomfort czy ból? Zakomunikuj to partnerowi / partnerce – będą dzięki temu wiedzieli, żeby zachowywać się delikatniej.
Czy w trakcie seksu w miesiączkę można zajść w ciążę?
Tak. Co prawda w pierwszych dniach krwawienia ryzyko jest ekstremalnie małe, ale wraz z upływem dni zbliżamy się do owulacji. Biorąc pod uwagę wiele czynników nigdy nie mamy 100% pewności. Dlatego, jeśli nie planujesz w najbliższym czasie potomka i nie stosujesz antykoncepcji hormonalnej (w trakcie okresu jesteś najczęściej w przerwie jej przyjmowania, ale jesteś dokładnie tak samo chroniona), powinniście używać prezerwatyw.
Jak widzicie seks w trakcie miesiączki maluje się w ciekawych barwach. Ale wszystko jest kwestią naszych preferencji i wspólnych ustaleń. Jedni lubią eksperymentować, dla innych wydzielina miesiączkowa i seks to za dużo. I każda z tych opcji jest właściwa.

Pracuje głównie na oddziale onkologicznym, a dyżury spędza na porodówce. Swoją dalszą karierę wiąże głównie z ginekologią onkologiczną. Gdyby miał opisać siebie, powiedziałaby, że jest ginekologiem zapatrzonym w kobiety, a jednocześnie kobietą starającą się być jak najlepszym ginekologiem. Jest lekarzem przechodzącym po szpitalnym korytarzu, operatorem na bloku operacyjnym… Ale chyba przede wszystkim niepoprawną marzycielką wierzącą, że wspólnie możemy sprawić, żeby ten świat był lepszy. Tworzy medyczną twarz Wróżki Cipuszki po to, by kobiety zrozumiały, że nie są odosobnione w swoich problemach, żeby mogły zdobyć informacje nie tylko o chorobach ginekologicznych, ale także szeroko pojętym zdrowiu kobiet – przedstawione przystępnym, humorystycznym językiem.
do tego wpisu dodała bym też informacje od strony partnera czy jeśli mu się krew gdzieś dostanie to czy to bezpieczne itp ❤️ uwielbiam ten fanpejdz