Zapraszam do zapoznania się z naszym ostatnim tegorocznym Q&A. A w nim nie tylko medyczne sprawy, ale kilka ciekawostek z działu “beauty”
HPV, LSIL, CIN1 – po wielu latach perfekcyjnej cytologii taki strzał. Skąd w ciągu roku taki wynik?
Należałoby zacząć od tego, że każda diagnoza o której piszesz wynika z innego badania. Tak naprawdę tylko LSIL (zmiana śródpłaskonabłonkowa małego stopnia) jest rozpoznaniem cytologicznym. Badanie w kierunku HPV jest wykonywane z wymazu z szyjki macicy, a sama metoda polega na genotypowaniu wirusa. W cytologii możemy tylko podejrzewać tę infekcję. Podobnie jest z CIN I, które jest rozpoznaniem histopatologicznym, któremu w cytologii odpowiada najczęściej właśnie LSIL.
Zmiany, o których piszesz są zmianami małego stopnia, więc to nie jest tak, że wszystko było przez lata ok, a tu nie wiadomo skąd wzięło się złe rozpoznanie. Po prostu cały proces przemiany komórek rozpoczął się, stąd ten mały stopień. Najprawdopodobniej jest to związane z infekcją wirusem HPV, jednak nie musiałaś zarazić się w tym roku – mogło to trwać dłużej.
Nie martw się, duża część takich rozpoznań ustępuje samoistnie. Natomiast jedno jest pewne – musisz teraz być pod zwiększonym nadzorem i postępować zgodnie z zaleceniami swojego lekarza prowadzącego. Zaufaj mu, a wszystko będzie dobrze;)
Czy da się zrobić przegląd pod kątem chorób przenoszonych drogą płciową?
Oczywiście. W laboratoriach istnieją całe pakiety takich badań. Pobieramy je zarówno z krwi jak i z wymazów z narządów rozrodczych. Polecam połączenie tych badań – mamy wtedy informacje zarówno o przebytych w przeszłości jak i toczących się chorobach.
Coraz częściej kobiety decydują się na takie pakiety, ponieważ jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że nie chodzi “tylko” o nasze zdrowie, ale także o zdrowie naszych partnerów. Dla chętnych polecam do przeczytania nasze wpisy o chorobach przenoszonych drogą płciową: wirusy https://www.yonify.pl/choroby-wirusy/ bakterie https://www.yonify.pl/choroby-bakterie/ i pasożyty https://www.yonify.pl/choroby-przenoszone-droga-plciowa-pasozyty/
Jestem półtora roku po porodzie siłami natury (w trakcie parcia popękałam w wielu miejscach) i do dzisiaj mam momenty np podcierając się pękają mi mini podłużne ranki tam na dole.
Objawy, które opisujesz nie są typowe. Nawet w przypadkach dużych urazów krocza nie ma “wtórnego” pękania po 1.5 roku. Koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem ginekologiem. Jeśli on nie będzie miał pomysłu na leczenie, niech skieruje Cię do dermatologa. Dla zarysu sytuacji polecam przeczytanie naszego wcześniejszego wpisu o chorobach dermatologicznych okolic intymnych https://www.yonify.pl/choroby-okolic-intymnych/
Czy wszyscy mamy podobny kolor owłosienia intymnego, czy to jak z głową?
Mamy różne kolory owłosienia łonowego. Jest ono zazwyczaj ciemniejsze niż włosy na głowie, ale nie zawsze musi być czarne. Owłosienie łonowe jest także różne pod względem swojej struktury – jedni mają bujne loki, inni delikatnie pokręcone włosy. Jak ze wszystkim – jesteśmy różni i piękni jednocześnie;)
Czy można depilować laserem całą cipkę, czy tylko tzw. okolice bikini?
Zazwyczaj w salonach mamy kilka opcji depilacji bikini – od depilacji miejsc “wystających” spod bielizny, poprzez depilację całego wzgórka łonowego jak i opcję najdokładniejszą, czyli depilację także warg sromowych i szpary pośladkowej. Wydepilować możemy wszystko – to od nas zależy, którą opcję wybierzemy;) Dla zainteresowanych tematem polecamy wpis o fryzjerze https://www.yonify.pl/cipuszka-u-fryzjera/ 😉
Opowiesz coś o kolorze miejsc intymnych? Dlaczego cipki innych kobiet są różowe, a u mnie wargi sromowe i wnętrza ud są brązowe? Brzydkie! Co zrobiłam nie tak? Zła higiena? Czy widziałaś efekt laserowego rozjaśniania tych miejsc? Daje radę? Warto?
Wargi sromowe zazwyczaj są ciemniejsze od reszty ciała za sprawą barwnika melaniny. Od jej zawartości w skórze zależy, czy są delikatnie ciemniejsze czy całkiem brązowe. Wszystko zależy od naszego organizmu – tak jak mamy ciemniejszą skórę czy włosy tak i nasze wargi sromowe są ciemniejsze. Nie jest to związane z nieodpowiednią higieną miejsc intymnych czy naszym życiem seksualnym.
Nie zajmuję się ginekologią estetyczną, stąd nie chcę wypowiadać się na temat tych zabiegów. Nigdy ich nie wykonywałam, ale wiem, że wiele kobiet jest z nich zadowolonych. Na rynku dostępne są także kremy rozjaśniające okolice intymne, jednak najlepsze działanie mają preparaty używane w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej.
Czy warto? To zależy od nas. Jeśli kolor naszej cipki ma być źródłem kompleksów i złego samopoczucia – na pewno warto. Jeśli nie odgrywa to dla nas większej roli – akceptujmy siebie takimi, jakimi jesteśmy;) Dla rządnych wiedzy z zakresu medycyny estetycznej polecam profil @medycyna.na.obcasach <3
Dziękujemy za Wasze wszystkie pytania <3 Mamy nadzieję, że wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. Dbajcie o siebie i pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na swojego lekarza prowadzącego podczas wizyty – nie ma głupich pytań!

Pracuje głównie na oddziale onkologicznym, a dyżury spędza na porodówce. Swoją dalszą karierę wiąże głównie z ginekologią onkologiczną. Gdyby miał opisać siebie, powiedziałaby, że jest ginekologiem zapatrzonym w kobiety, a jednocześnie kobietą starającą się być jak najlepszym ginekologiem. Jest lekarzem przechodzącym po szpitalnym korytarzu, operatorem na bloku operacyjnym… Ale chyba przede wszystkim niepoprawną marzycielką wierzącą, że wspólnie możemy sprawić, żeby ten świat był lepszy. Tworzy medyczną twarz Wróżki Cipuszki po to, by kobiety zrozumiały, że nie są odosobnione w swoich problemach, żeby mogły zdobyć informacje nie tylko o chorobach ginekologicznych, ale także szeroko pojętym zdrowiu kobiet – przedstawione przystępnym, humorystycznym językiem.