Skip links

Q&A październikowe część 1

Dzisiaj zaczniemy do tematów typowo “gabinetowych” – związanych z szyjką macicy, mięśniakami, płodnością czy ciążą. Zaznaczam, że piszę te odpowiedzi tylko w celach edukacyjnych – żebyście wiedziały co zrobić, gdzie się zgłosić. Blog nigdy nie zastąpi Wam wizyty u ginekologa. 😉 No to zaczynamy!

Czy wynik LBC (cytologii płynnej) ASCUS, podejrzenie LSIL, to już jest rak szyjki? Podejrzenie HPV. 

Jest to wynik, który wymaga dalszego postępowania lekarskiego, więc czym prędzej zgłoś się do lekarza. Ale odpowiadając na Twoje pytanie – nie, to nie rak. 😉 

Rozpoznanie ASCUS, czyli atypowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o nieokreślonym znaczeniu, mówią nam o tym, że cytolog widział nieprawidłowe komórki, ale nie potrafi się wypowiedzieć odnośnie stopnia ich nieprawidłowości. Rozpoznanie takie często towarzyszy zapaleniu pochwy, czy infekcji HPV, ale zdarzają się też poważniejsze nieprawidłowości. 

LSIL, czyli śródnabłonkowe zmiany małego stopnia (kiedyś nazywane CIN I), sugerują, że na szyjce rozpoczęła się neoplazja. Zaniedbanie tego stanu przez kilka – kilkanaście lat mogłoby doprowadzić do rozwoju raka, jednak wyłącznie w momencie przetrwałej infekcji HPV. Ok. 70% infekcji tym wirusem ma charakter przemijający, a większość neoplazji małego stopnia cofa się samoistnie. Powtarzam, większość, a nie wszystkie przypadki. Dlatego ważne, żebyś zgłosiła się do lekarza, który będzie miał Cię teraz w częstszym i dokładniejszym nadzorze. 

Bardzo wstydliwy problem, ale bardzo uciążliwy – hemoroidy w ciąży. Jak sobie z nimi radzić?

Niestety nie ma leku, który zatrzyma powstawanie hemoroidów w ciąży. Związane jest to ze wzrostem zastoju żylnego w miednicy mniejszej i wzrostu ciśnienia w tych naczyniach. Dlaczego? Najprościej rzecz ujmując przez powiększającą się macicę. Nie bez znaczenia jest także wzrastający poziom progesteronu – zwiększa on podatność ścian żył na rozciąganie. 

Najważniejsze jest unikanie zaparć. Picie dużej ilości wody (na pewno ponad 2 litrów dziennie). Ważna jest także dieta bogata w błonnik. Przy szczególnych problemach z zaparciami polecam siemię lniane – rano na czczo działa cuda!

Kolejną ważną rzeczą jest aktywność fizyczna. Oczywiście nikt nie mówi o biegach przełajowych czy ćwiczeniach ze sztangą. 😉 Wystarczą regularne spacery – trochę szybszym krokiem, dwa razy dziennie. Unikamy za to długiego siedzenia. Leżenie jest ok – najlepiej na lewym boku. 

Podczas wizyt w toalecie unikamy silnego parcia – sprzyja to “wychodzeniu” większej ilości guzków krwawniczych. Jeśli pomimo wszystko występują u Ciebie zaparcia – istnieją preparaty, które wpływają na zmiękczenie stolca. Zapytaj o nie w aptece. 

Bardzo ważna jest higiena w obrębie odbytu, ale myślę, że o tym nie muszę przypominać. 😉 I koniecznie unikajmy “twardego” papieru toaletowego. O zapachowym też zapomnijmy – będzie tylko nasilał świąd.

Polecane są także tzw. “nasiadówki” czy to wyłącznie z gorącej wody czy z dodatkiem kory dębu. Zimne okłady przynoszą ulgę, ale nie są zalecane, ponieważ zwiększają ryzyko powstania zakrzepu w obrębie żylaków. 

Na rynku dostępne są leki – najczęściej w formie maści i czopków, które uśmierzają ból i świąd związany z żylakami. 

Leczenie operacyjne nie jest standardowo zalecane kobietom w ciąży. Jest to spowodowane faktem, że po porodzie często dolegliwości ustępują. Jeśli nie cofną się – warto zgłosić się do chirurga. 

Jak to jest z tą higieną? Można czy nie można używać płynów do higieny intymnej? Tyle opinii, ile ludzi…

Im mniej tym lepiej. 😉 I masz racje – ile ludzi tyle opinii, a wynika to z faktu, że każda z nas jest inna. Na pewno nie zalecam używania tych “mocnych” płynów do higieny intymnej, które dedykowane są infekcji. Wyjaławiają one naszą pochwę i robią więcej złego niż dobrego. 

Czy wszystkie płyny są złe? Nie. Na rynku dostępnych jest kilka bardzo delikatnych płynów naszych rodzimych marek. Mają one bardzo prosty skład, żadnych substancji zapachowych czy barwników. Nie chcę robić tu reklamy, jeśli chcesz, odezwij się na priv. 

Wiele z kobiet myje się samą wodą i to też jest ok. Musimy wtedy dokładnie wypłukać nasz srom letnią (nie gorącą!) wodą. Wszystko zależy od Ciebie – czy wybierzesz delikatny płyn czy samą wodę;) Zapraszam do przeczytania postów o cipuszkowej higienie: zobacz wpis “ciuszki i ich ciuszki” >,  fryzurze: zobacz wpisz “cipuszka u fryzjera” > i dbaniu o nią:  zobacz wpis > 

Jak się postępuje w przypadku nadżerki u kobiety, która nie miała porodu?

Widzę, że QA bez nadżerki to QA stracony. W każdym z nich znajdziesz odpowiedź na Twoje pytanie, ale pozwól, że skopiuję tutaj dla Ciebie. 

“Dziewczyny! Koniec ery strachu przed NADŻERKĄ! To pokolenie naszych mam miało wypalane, wymrażane i w ogóle unicestwiane zmiany na szyjce macicy, które tego nie wymagały. 

Ektopia gruczołowa (bo to właśnie najczęściej ją mamy na myśli, mówiąc o nadżerce) gdy jest bezobjawowa i towarzyszy prawidłowej cytologii nie musi być leczona. Najprościej rzecz ujmując czasami nabłonek który mamy w kanale szyjki macicy, przechodzi na jej tarczę i widzimy to we wziernikach jako czerwone zabarwienie. Tak jak mamy różne nosy czy oczy tak i nasze szyjki są różne. 

Jeśli masz prawidłową cytologię i nie masz objawów – daj spokój swojej szyjce. A o jakich objawach mówię? Uciążliwe krwawienia kontaktowe (np po stosunku) i nawracające infekcje. Wtedy sprawa wygląda całkiem inaczej. Mamy uciążliwe objawy, więc leczymy. Nadżerka prawdziwa jest bardzo rzadkim schorzeniem, serio. Podsumowując, nadżerka vel ektopia gruczołowa może nie dawać objawów. I gdy mamy prawidłową cytologię, zaakceptujmy, że nasza szyjka jest trochę “inna”. 😉

Skracanie się i mniej obfity okres po 40tce. Możliwe przyczyny?

Rozumiem, że skraca się cykl miesiączkowy? Czy samo krwawienie? Czy cykle są regularne? Może to być wariant normy – z upływem lat nasz organizm się zmienia i skracający się okres może być tego objawem. Ale kiedy ostatnio miałaś USG, cytologię? Pamiętaj, żeby badać się raz do roku. Jeśli jesteś zaniepokojona tymi zmianami, zgłoś się do lekarza, zleci Ci panel badań hormonalnych i upewni co do dobrostanu Twojego ciała.  

Niedrożny jajowód, tarczyca w normie, AMH wysokie, nasienie na medal, pomiary temperatury wyglądają na prawidłowe. Czy warto wybierać się na monitoring? 1.5 roku starań i nic. 

Zgodnie z definicją WHO o niepłodności mówimy już po 12 miesiącach regularnego współżycia bez antykoncepcji. Sama diagnostyka niepłodności jest bardzo skomplikowana, więc ważne, żebyś udała się do lekarza, który się tym zajmuje. On zaleci monitoring i odpowiednie leczenie. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów zapraszam do przeczytania wpisów o niepłodności: zobacz pierwszy wpis >  ; zobacz drugi wpis > 

Jakie jest najczęstsze powikłanie po usunięciu mięśniaka?

Ale jakiego mięśniaka? Śródściennego czy podśluzówkowego? W laparotomii, laparoskopii czy histeroskopii? Powikłanie wczesne czy późne? Wybacz, ale mam zbyt mało danych do odpowiedzenie na Twoje pytanie. Gdybym miała powiedzieć tak ogólnie to byłoby nieprawidłowe gojenie się loży po mięśniaku. Ale ma to różne objawy kliniczne w zależności od umiejscowienia, rodzaju i wielkości mięśniaka, a także od wieku pacjentki, jej planów prokreacyjnych i wywiadu operacyjnego. Więcej informacji o mięśniakach znajdziesz we wpisie mięśniaki macicy >

Czy po radiochemioterapii z powodu raka szyjki macicy jest możliwość przywrócenia płodności? 

Ważne jest w jakim stopniu zaawansowania był nowotwór? Rozumiem, że radiochemioterapia była zastosowana bez leczenia operacyjnego? Nie ukrywam, że sytuacja jest trudna ze względu na to, że najprawdopodobniej wystąpiła przedwczesna niewydolność jajników. 

Myślę, że Twój przypadek jest na tyle skomplikowany, że warto byłoby się udać do lekarza zajmującego się leczeniem niepłodności. Przed wizytą u niego dobrze porozmawiać z Twoim onkologiem odnośnie ewentualnych przeciwwskazań do ciąży w Twoim przypadku. O ile jest ciąża jest możliwa, w grę może wchodzić IVF z dawstwem oocytu. Trzymaj się ciepło, mam nadzieję, że masz dookoła siebie wspierające osoby <3 Zapraszam Cię do przeczytania mojego wpisu o Oncofertility > .

Więcej jest korzyści przy HTZ czy jednak strat? Już sama nie wiem co robić… Mam 47 lat, od piątku biorę Novofem. 7 lat temu miałam nowotwór – oponiak w kanale kręgowym. Do tego suchość pochwy, nieregularne cykle i wykańczająca bezsenność. Bać się raka piersi? Brać czy nie? Od kilku miesięcy walczę z depresją (biorę coraz większe dawki psychotropów)

Hormonalna terapia menopauzalna jest wdrażana w przypadku nasilonych objawów wypadowych (czyli dokładnie tych, o których Pani pisze. Oponiak nie jest przeciwwskazaniem do jej wdrożenia, więc niczego nam nie zmienia. 

Występuje co prawda zwiększone ryzyko raka sutka, ale dopiero po 5 latach przyjmowania (dodatkowo pokrywa się to z wiekiem, kiedy nowotwór ten występuje najczęściej). Dodatkowo trzeba być świadomą, że HTM zwiększa ryzyko epizodów zakrzepowych. Jednak jest także wiele rzeczy, na które wpływa pozytywnie: zmniejsza ryzyko osteoporozy, cukrzycy typu 2 oraz raka okrężnicy i odbytu. Tak jak wielokrotnie powtarzałam, trzeba wyważyć ryzyko zysku i strat. Bardzo ważna jest regularna kontrola u lekarza. W Pani przypadku myślę, że to bardzo dobra decyzja. Proszę chwilę poczekać na efekty. 

Kochane, dbajcie o siebie i ufajcie swoim lekarzom prowadzącym. Żaden wpis na blogu nie zastąpi rozmowy z człowiekiem, który nie dość, że zna Was (przynajmniej na poziomie wywiadu lekarskiego. 😉 i wcześniej Was zbadał. Życzę dużo zdrowia!

Tagi:

Zostaw komentarz

  1. Co do zaparć, to nie wspomnieliście o korzystaniu z podnóżka przy korzystaniu z sedesu. U mnie zdziałało to cuda, gdy byłam w trzeciej ciąży – postawione wyżej nogi pomagały imitować pozycję kuczną i wypróżnianie się szło gładko, bez parcia. Uratowało mnie to, bo miałam problemy w każdej ciąży, cierpiałam strasznie i nic nie przynosiło mi ulgi, a odkąd pojawił się podnóżek po prostu zapomniałam o problemie 🙂

    1. Oczywiście! Jak mogliśmy o tym zapomnieć:) czasami najprostsze rozwiązania nam umykają. Sami stosujemy i jak najbardziej polecamy stołeczki. Związane jest to ze zmianą stosunków anatomicznych w naszej miednicy. Dziękuję za przypomnienie:)

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.🍪