I to już ostatni z naszego wrześniowego Q&A. Wybaczcie za dwa dni spóźnienia – nie będę nadmiernie się tłumaczyć, ale napisanie trzech wpisów trzy dni po kolei jest dla mnie po prostu awykonalne. Dzisiaj porozmawiamy trochę o przypadłościach dermatologicznych, poruszymy po raz kolejny temat ektopii gruczołowej vel nadżerki. Wybaczcie, ale miałam małe problemy techniczne z pytaniami z fb, więc zapraszam dziewczyny do kontaktu w wiadomości prywatnej. No to zaczynamy!
Czy można wybielić wargi sromowe?
Tak, istnieją specjalne preparaty wybielające zarówno wargi sromowe jak i okolice odbytu. Dostępne są do zakupu i używania w domu, a także w formie zabiegów w gabinecie lekarza zajmującego się medycyną estetyczną. Produkty dostępne np. w sprzedaży internetowej działają mniej intensywnie, więc jeśli zależy nam na szybszych efektach dobrze udać się do specjalisty, który dobierze odpowiedni dla naszej skóry produkt i prawidłowo zaaplikuje preparat.
Dlaczego po porodzie mam brzydkie, rozchodzące się wargi sromowe?
Poród to wielki wysiłek dla naszego ciała. Szyjka macicy, której ujście przed porodem jest wielkości główki od szpilki rozszerza się do 10 centymetrów, żeby główka mogła swobodnie przejść przez kanał rodny. Ta sama główka, która przechodzi przez szyjkę przechodzi i przez pochwę. Dlatego zmienia się pochwa i nasze wargi sromowe także. “Rozchodzące się” nie oznaczają “brzydkie”. Nasze ciało się zmieniło, ale osiągnęło coś cudownego – dało życie nowemu organizmowi. Wszystko oczywiście zależy od Ciebie. Najlepszą drogą jest akceptacja i wdzięczność swojemu ciału za to, co przeżyło. Jeśli jest to dla Ciebie niemożliwe – istnieje wiele zabiegów z zakresu medycyny estetycznej t.j. laseroterapia, czy terapia osoczem, a w ostateczności leczenie chirurgiczne i plastyka pochwy i warg sromowych. Zastanów się, która opcja jest dla Ciebie.
Co może być przyczyną białych bolących krostek na wargach sromowych?
Może po depilacji maszynką? Wrastające włoski? Co nie zmienia faktu, że powinien zobaczyć to lekarz. Tutaj mam zbyt mało szczegółów – tak naprawdę może być to wrośnięty włos, a może być objaw którejś z chorób przenoszonych drogą płciową.
Na wargach sromowych czasami pojawiają się duże, bolące pryszcze, których nie da się wycisnąć. Po kilku dniach same znikają. Nie są białe ani nie podchodzą krwią. Co to jest?
Bolesna grudka na wargach sromowych, która sama znika po 2-3dniach?
Pozwoliłam sobie zgrupować te dwa pytania. Podobnie jak przy pytaniu powyżej – depilacja? A może odczynowe węzły chłonne? Skonsultujcie przy okazji wizyty ginekologicznej, bo na wiele pytań ciężko jest odpowiedzieć bez poznania szczegółów: czy współżyjesz? jeśli tak czy miałaś ostatnio stosunki bez zabezpieczeń? czy depilujesz, a jeśli tak to w jaki sposób okolice intymne? choroby towarzyszące?
Czy tłuszczaki na łechtaczce to faktycznie “taka uroda”, czy trzeba badać?
100% rozpoznanie tłuszczaka otrzymujemy dopiero po badaniu histopatologicznym zmiany. Rozumiem, że teraz masz podejrzenie tłuszczaka (oczywiście da się je wysunąć z dużym prawdopodobieństwem). Piszę to, żebyś była świadoma, że ostateczne rozpoznanie daje nam badanie histopatologiczne. Jeśli nie przeszkadzają Ci one we współżyciu i osiąganiu przyjemności, a lekarz stwierdził, że nie ma prawdopodobieństwa zmiany złośliwej – można je zostawić w spokoju. Jeśli jednak w jakikolwiek sposób przeszkadzają Ci – polecam po prostu wycięcie zmian i spokój;)
Ginekolożka oznajmiła mi, że mam nadżerkę, ale nic nie wyjaśniła. Możesz omówić ten temat?
Omawiałam go wielokrotnie;) Ale z racji, że to temat wzbudzający tyle emocji pozwolę sobie skopiować poprzedni tekst:
“Dziewczyny! Koniec ery strachu przed NADŻERKĄ! To pokolenie naszych mam miało wypalane, wymrażane i w ogóle unicestwiane zmiany na szyjce macicy, które tego nie wymagały.
Ektopia gruczołowa (bo to właśnie najczęściej ją mamy na myśli, mówiąc o nadżerce) gdy jest bezobjawowa i towarzyszy prawidłowej cytologii nie musi być leczona. Najprościej rzecz ujmując czasami nabłonek który mamy w kanale szyjki macicy, przechodzi na jej tarczę i widzimy to we wziernikach jako czerwone zabarwienie. Tak jak mamy różne nosy czy oczy tak i nasze szyjki są różne.
Jeśli masz prawidłową cytologię i nie masz objawów – daj spokój swojej szyjce. A o jakich objawach mówię? Uciążliwe krwawienia kontaktowe (np po stosunku) i nawracające infekcje. Wtedy sprawa wygląda całkiem inaczej. Mamy uciążliwe objawy, więc leczymy. Nadżerka prawdziwa jest bardzo rzadkim schorzeniem, serio. Podsumowując, nadżerka vel ektopia gruczołowa może nie dawać objawów. I gdy mamy prawidłową cytologię, zaakceptujmy, że nasza szyjka jest trochę “inna”;)
Nadżerka, co wpływa na jej pogorszenie i czy można ją złagodzić farmakologicznie?
Na początek zapraszam do przeczytania odpowiedzi na wcześniejsze pytanie – tam są zawarte podstawowe informacje. Należałoby sprecyzować słowo “pogorszenie”? Chodzi o zwiększenie wymiarów? O pojawienie się objawów? Pojawienie się dolegliwości / zaostrzenie objawów często spowodowane są infekcją, dlatego warto udać się do ginekologa, żeby sprawdzić czy w tym względzie jest wszystko ok. Istnieją preparaty, które są polecane przy “nadżerkach”, ale ze względu na brak badań naukowych potwierdzających ich skuteczność nie będę ich tutaj polecać.
Jak to jest z kulkami gejszy? Co dają? I czy są bezpieczne…?
Kulki gejszy służą do ćwiczeń mięśni dna miednicy. Ale jak ze wszystkimi ćwiczeniami – wszystko z głową. Potraktujmy kulki jako hantle, więc na początek polecam ćwiczenia bez “dodatków” – po prostu próby zaciskania mięśni. Kiedy jesteśmy już ich świadome i swobodne skurcze nie są dla nas problemem, możemy rozpocząć ćwiczenia
W ciąży miałam torbiel na macicy, potem miałam…..
Nie mam i nie chcę mieć dzieci nigdy w przyszłości. Jest…..
Dziewczyny! Fb nie archiwizuje pytań, a ja nie zdążyłam skopiować Waszych pytań. Poruszyłyście bardzo ważne tematy – proszę odezwijcie się w wiadomości prywatnej. Tam porozmawiamy na spokojnie.
A my przebrnęłyśmy przez wrześniowy Q&A. Dochodzę powoli do wniosku, że forma wpisów na blogu była dobra na początku, kiedy nie było nas tutaj tak dużo. Teraz pytań jest coraz więcej i przez to musicie dłużej czekać na odpowiedzi. Wymyślę dla Was coś lepszego. Buziaki!

Pracuje głównie na oddziale onkologicznym, a dyżury spędza na porodówce. Swoją dalszą karierę wiąże głównie z ginekologią onkologiczną. Gdyby miał opisać siebie, powiedziałaby, że jest ginekologiem zapatrzonym w kobiety, a jednocześnie kobietą starającą się być jak najlepszym ginekologiem. Jest lekarzem przechodzącym po szpitalnym korytarzu, operatorem na bloku operacyjnym… Ale chyba przede wszystkim niepoprawną marzycielką wierzącą, że wspólnie możemy sprawić, żeby ten świat był lepszy. Tworzy medyczną twarz Wróżki Cipuszki po to, by kobiety zrozumiały, że nie są odosobnione w swoich problemach, żeby mogły zdobyć informacje nie tylko o chorobach ginekologicznych, ale także szeroko pojętym zdrowiu kobiet – przedstawione przystępnym, humorystycznym językiem.