Skip links

Q&A wrześniowe część 2

Dzisiaj poczujemy się jak w gabinecie – porozmawiamy o badaniach i łagodnych schorzeniach narządu rodnego. Zajmiemy się także naszą jedyną w swoim rodzaju miesiączką:)

Jak często chodzić na kontrolę do ginekologa?

Standardowo raz do roku: cytologia, USG i badanie palpacyjne piersi. Jeśli lekarz wykryje jakieś patologie – zaleci częstsze kontrole. Zapraszam do zapoznania się z wpisem o pierwszej wizycie u ginekologa: zobacz wpis > i cytologii zobacz wpis > 

Czy podczas wizyty mam prawo prosić o badanie piersi?

Oczywiście! Powiem więcej – to obowiązek lekarza zbadać piersi, przynajmniej raz do roku. 

Jeśli w badaniu palpacyjnym są jakieś wątpliwości, powinnaś zostać wysłana na USG. Nie zapominajmy także o naszym comiesięcznym badaniu. Każda z nas po miesiączce powinna zbadać swoje piersi. Nie do końca wiesz jak? Zapytaj swojego lekarza, na pewno z chęcią Cię poinstruuje. A wcześniej zapraszam do przeczytania postu o piersiach zobacz wpis >

Kiedy można zacząć starać się o ciążę po poronieniu i zabiegu łyżeczkowania?

Niektórzy wspominają o jednym prawidłowym cyklu miesiączkowym, ale osobiście skłaniam się do opcji 3. W trzech cyklach endometrium jest w stanie prawidłowo się odbudować i jest mniejsze prawdopodobieństwo nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka i kolejnego poronienia. Nie zapomnijmy także o suplementacji kwasu foliowego jeszcze przed koncepcją!

Mięśniaki od lat, po COVID mega obfite miesiączki, mimo hormonów. Aktualnie Qlaira i bez zmian. Łyżeczkowanie?

Myślę, że na początek biopsja aspiracyjna endometrium. To znacznie mniej inwazyjna procedura, a też daje nam odpowiedź na pytanie, co dzieje się w jamie macicy – także otrzymujemy wynik histopatologiczny. Wykonujemy ją w gabinecie, nie jest konieczna hospitalizacja. Dolegliwości bólowe porównywalne z założeniem wkładki wewnątrzmacicznej. 

Czy jest jakieś badanie, które powinno się wykonać np. w pewnym wieku czy przed ciążą?

Hmmm… Rozumiem, że chodzi o badania laboratoryjne? Coroczna morfologia, w razie anemii rozszerzenie badań w tym kierunku, analiza moczu przy dolegliwościach dyzurycznych… Ciężko powiedzieć bez wywiadu i ewentualnych dolegliwości. Co do ciąży to wszystkie potrzebne badania zlecamy na pierwszej wizycie ciążowej. Badania przed koncepcją także są uzależnione od wywiadu i ewentualnych chorób towarzyszących. Przyjmijmy, że jesteśmy zdrowe, bez obciążeń i planujemy ciążę wtedy ewentualnie możemy wykonać: morfologię, glukozę na czczo, TSH, VDRL, badania w kierunku toksoplazmozy, różyczki i udać się na kontrolę do stomatologa. 

Bardzo bolesne owulacje. Ból brzucha, pleców, reszty ciała. Dwa dni z życia. Why?

Badanie ginekologiczne i USG prawidłowe? Brak torbieli, choroby zrostowej i wykluczone zapalenie narządów miednicy mniejszej? Jeśli tak może diagnostyka w kierunku endometriozy? Co prawda bardziej swoiste są objawy okołomiesiączkowe, ale jest grupa pacjentek skarżąca się na dolegliwości okołoowulacyjne. Dolegliwości przy owulacji mogą jak najbardziej występować, ale te, które opisujesz są zbyt duże na fizjologię. 

Rodzaje plamień/krwawień z macicy, nadżerki itd, ostatnio lekarz olał temat – krew to krew. 

Och to temat rzeka! Przyczyny krwawień z narządów rodnych mają nawet swój akronim: PALM-COEIN:

Polipy zobacz wpis > 

Adenomioza

Leiomyoma (mięśniaki) zobacz wpis > 

Malignancy and hyperplasia (nowotwory złośliwe i rozrosty) zobacz wpis >

Coagulopathy (zaburzenia krzepnięcia)

Ovulatory dysfunction (zaburzenia owulacji) zobacz wpis >

Endometrialne

Iatrogenic (jatrogenne, czyli powodowane przez jakieś działania medyczne)

Not yet classified (niesklasyfikowane)

Odnośnie kolorów to też wszystko ma znaczenie: jasnoczerwona krew ze skrzepami przy obfitych krwawieniach związane są często z mięśniakami i polipami. Jeśli plamimy mniej, krew jest ciemnobrunatna, czasami brązowa. Przy ektopiach są to głównie krwawienia kontaktowe – np po stosunku. Genialny pomysł na następny wpis! Obiecuję rozwinąć temat. 

Przede mną kolposkopia, jak najlepiej przygotować się do niej?

Przede wszystkim najlepiej się na nią umówić w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, czyli zaraz po miesiączce. Powinnyśmy powstrzymać się od współżycia przynajmniej 3-4 dni przed nią i tak samo nie stosować żadnych leków dopochwowych. Dobrze założyć jest sukienkę lub spódnicę, wtedy będzie Ci raźniej siedzieć na fotelu te kilka minut, jeśli w gabinecie nie będzie dostępnych tiulowych spódniczek:)

Czy jeśli TSS występuje przy ringach dopochwowych, może wystąpić też przy tamponach? I w drugą stronę. Czy jeśli jest przy tamponach, to czy ryzyko wystąpienia jest już wgl. wyższe?

Szczerze mówiąc nie słyszałam o TSS (zespół wstrząsu toksycznego) w kontekście ringów dopochwowych. W bazie PubMed znalazłam jedną pracę na ten temat, mówiącą ogólnie o “non-absorbent intravaginal menstrual/contraceptive products”. Oczywiście hipotetycznie jest to możliwe, ale myślę, że dotyczy to mniej niż promila osób używających ringów dopochwowych. 

W przypadku tamponów jest to bardziej realny problem, dlatego taki nacisk kładziemy na ich regularne wymienianie. Ale wciąż – przy zachowaniu zasad higieny i wymienianiu tamponów maksymalnie co 8h, jest to bardzo rzadkie powikłanie. 

Kubeczek menstruacyjny – jak przy wyborze może pomóc lekarz?

Bardzo dobre pytanie! Może doradzić na podstawie wywiadu (porody, rany krocza, cięcia cesarskie, aktywność fizyczna) jak i badania ginekologicznego. Zapytajcie ginekologa, jakiego wziernika użył przy badaniu – jeśli S to jest dla Was mniejszy kubeczek, jeśli M – lepiej wybrać większy rozmiar. 

Czy to prawda, że stringi są niezdrowe i czy śluz, który jest wyraźnie widoczny na majtkach (jakby skorupa) jest nieprawidłowy? Jeśli tak, o czym to świadczy, jak zaradzić?

I tutaj nie do końca wiem, co odpowiedzieć. Przyjmuje się, że są niezdrowe, ponieważ ułatwiają “transport” bakterii z odbytu. Dodatkowe niektóre stringi są tak wąskie, że nie pokrywają w całości naszych warg sromowych. Jeśli mam być szczera, nie znalazłam zbyt wielu prac naukowych na ten temat, a te które znalazłam nie potwierdzają tych tez. Większe znaczenie ma materiał, z jakiego wykonana jest nasza bielizna – oczywiście im bardziej naturalny tym lepiej. Co nie zmienia faktu, że ten rodzaj bielizny nie ma zbyt wielu fanek.

Ale wiecie co? Uwielbiam stringi i nie potrafiłabym się ich pozbyć. Dlatego wychodzę z założenia, że każdy człowiek ma prawo nosić taką bieliznę, w jakiej mu najwygodniej. Jeśli przestrzegasz zasad higieny, stringi nie sprawią, że nagle nie wiadomo skąd będziesz miała ciągłą infekcję:)

Pytanie, czy ten śluz, o którym mówisz był fizjologiczny czy nie. Prawidłowy śluz może krystalizować się na bieliźnie, ale “skorupa” to dość duże słowo. Na pewno nie powinien mieć żółtego / zielonego koloru. 

Nie mogę mówić swobodnie o okresie, czy seksie np. kiedy w szkole zaczyna się dyskusja. Tylko dlatego, że jestem młodsza, chociaż jestem dojrzalsza niż wyglądam. Wiem, że to nie pytanie, ale chciałam się wygadać;)

Cudownie, że pomimo wszystko do nas napisałaś. Jeśli chcesz porozmawiać zapraszamy na nasz czat. Umieściłam tutaj tą wiadomość, żebyście wiedziały, że nie jesteście same w swoich obawach i blokadach. Że możemy stworzyć społeczność, która będzie się wspierała i wyjaśniała wszystkie niejasne rzeczy. 

Dodatkowo na koniec tego postu chciałam zaprosić Was do mojej współpracy z cudowną Różową Skrzyneczką. Wspólnie stworzyliśmy miejsce dla nas wszystkich menstruujących https://www.rozowaskrzyneczka.pl/miesiączkowy-helpline 

Tagi:

Zostaw komentarz

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.🍪