Skip links

Q&A listopadowe część 2

W kolejnej części naszego listopadowego QA zajmiemy się torbielami, wirusem HPV, a także kwestiami płodności. Zaparzcie sobie herbaty i zapraszam do lektury.

Czy to normalne, że po badaniu USG, cytologii, wszystko wewnątrz piekielnie boli mnie przez 5-7 dni?

Stanowczo nie jest to normalne! Przyjmuję, że nie wynika to z braku delikatności badania, bo wszystko jest ok? Być może masz uczulenie na żel do USG. 

Spróbuj kolejny raz pójść z własnym hypoalergicznym lubrykantem, który wcześniej wypróbujesz np. podczas seksu i będzie ok. Może nie jest to specjalistyczny żel do USG, ale lekarz powinien zrozumieć Twoje dolegliwości i zastosować go. 

Czy można na USG pomylić pęcherzyk z jajeczkiem z torbielą?

Pomylić nie, ale granica między nimi to kilka milimetrów. Już tłumaczę o co chodzi. Prosta torbiel jajnika wygląda dokładnie tak jak pęcherzyk, jest po prostu od niego większa. Żeby to zobrazować – czarna kulka w USG o średnicy 15mm będzie pęcherzykiem, natomiast o średnicy 30mm torbielą prostą jajnika. Zapraszam do przeczytania wpisu o torbielach: https://www.yonify.pl/torbiele-jajnika/ 

Mutacja MTHFR układ homozygotyczny, czy jest potrzeba brać 5mg kwasu foliowego?

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników 5 mg kwasu foliowego zalecane jest tylko w jednym przypadku: “Występowanie wad cewy nerwowej u matki, ojca lub ich potomstwa”. 

“Obniżona aktywność MTHFR” znajduje się w grupie średniego ryzyka, czyli zalecane jest przyjmowanie 0,8 mg/dobę (w tym aktywne foliany) wraz z witaminą B12. 

Miałam w życiu tylko jednego partnera. Od wielu lat nie jestem aktywna seksualnie. Skoro główną przyczyną raka szyjki macicy jest HPV, to może wystarczyłoby zrobić sobie test na obecność wirusa i gdyby wyszedł ujemny to można zrezygnować z corocznych cytologii? (zakładając, że nadal nie będę współżyła)?

Stanowczo nie. Według różnych źródeł do 5% raków szyjki macicy nie jest związanych z infekcją HPV. Dlatego nawet przy pewności, że nie jesteśmy nosicielkami wirusa, nie możemy rezygnować z corocznych cytologii. 

Inną sprawą jest fakt, że opisano przypadki zakażenia HPV bez kontaktów seksualnych. Chodzi np. o korzystanie z publicznych toalet. Jest to ekstremalnie rzadkie, natomiast nigdy nie możemy wykluczyć tej drogi zakażenia na 100%. 

Czy silne bóle menstruacyjne bez krwawienia to normalne (dni między jednym a drugim krwawieniem?

Bóle menstruacyjne czujemy w trakcie trwania miesiączki, a z tego, co piszesz są one między miesiączkami? Żadne silne dolegliwości bólowe nie są normalne. Zgłoś się do lekarza, który dokładnie Cię zbada i zrobi USG. Może to być związane z występowaniem torbieli, mięśniaków czy endometriozy, dlatego powinnaś zgłosić się na wizytę. 

Antybiotykoterapia i tabletki antykoncepcyjne brane ciągle – czy taki sposób wpływa jakkolwiek na obniżenie szansy zajścia w ciążę w trakcie i po terapii antybiotykiem, czy zasada dodatkowego zabezpieczenia podczas i 7 dni po zakończeniu nadal aktualna?

Niektóre antybiotyki wpływają na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Dzieje się tak poprzez wpływ na ich metabolizm wątrobowy. Zmniejszając skuteczność tabletek, zwiększają szansę na zajście w ciążę. Dodatkowe zabezpieczenie prezerwatywą zalecane jest w trakcie antybiotykoterapii i nawet do tygodnia po jej zakończeniu.

Jak pozbyć się krostek na pupie i pośladkach?

Ciężko powiedzieć bez badania i dokładnego wywiadu. Czy to krostki takie jak przy pokrzywce czy ropne? Utrzymują się ciągle czy zaostrzają się okołomiesiączkowo? Czy ostatnio zmieniłaś płyn do kąpieli / proszek / płyn do płukania? Czy używasz maszynki do depilacji tych okolic?

Myślę, że z tym problemem warto byłoby zgłosić się do lekarza dermatologa. Dodatkowo warto pomyśleć o diecie – jak najmniej konserwantów, być może ograniczenie nabiału, słodyczy. Jak najwięcej warzyw i owoców. Skóra często daje nam znać o tym, co jemy. Kolejną sprawą, o którą możemy zadbać to bawełniana bielizna. I oczywiście w miarę możliwości unikanie ubierania bardzo obcisłych spodni. 

ALLO MLR 27% szczepienia-wg ginekolog, a encorton-wg immunolog. co wybrać?

Leczenie niepłodności jest o wiele bardziej skomplikowane niż zero jedynkowa decyzja na podstawie wyników jednego badania. Chodzi nie tylko o wyniki reszty badań, ale także wywiad i historię ciąż / poronień. Zaufaj swojemu lekarzowi prowadzącemu i postępuj zgodnie z zaleceniami ginekologa. 

Partner chce zrobić rewazektomię po 10 latach, czy ciąża jest możliwa? Jak się przygotować?

Jak najbardziej jest możliwa. Musicie jedynie zdawać sobie sprawę, że największy odsetek ciąż uzyskiwany, kiedy rewazektomia wykonywana jest do 3 lat po pierwotnym zabiegu. U Was minęło już 10 lat, więc te starania mogą być trochę dłuższe, a szanse na ciążę są trochę niższe – według różnych badań od 30 do 50%. Zwiększycie je wykonując zabieg w ośrodku z dużym doświadczeniem i przestrzegając zaleceń pooperacyjnych. Trzymam kciuki!

Jak długo suplementować inozytol przy PCOS?

Tak długo jak zaleca go lekarz prowadzący;) Czas przyjmowania zależy od konkretnego powodu, dlaczego został wprowadzony, od tego, czy udało nam się uzyskać spodziewany efekt i wyników badań laboratoryjnych. 

To już koniec naszego listopadowego QA. Mam nadzieję, że rozwiałam Wasze wątpliwości. Dbajcie o siebie i ufajcie swoim lekarzom. Wpis na blogu nigdy nie zastąpi badania i rozmowy z człowiekiem. 

Tagi:

Zostaw komentarz

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.🍪