W dzisiejszym QA będzie bardziej seksualnie i antykoncepcyjnie;) Czyli to co lubimy najbardziej – bezpieczny seks. Mam nadzieję, że także dzięki moim podpowiedziom prędzej czy później stanie się bardziej przyjemny i pozbawiony bólu. Nie ma co gadać – zaczynamy!
Ból na początku stosunku, mimo odpowiedniego nawilżenia, a po chwili wszystko ok. Czy to sprawa do ginekologa?
Nie wyklucza to regularnej kontroli u ginekologa, czyli badanie, cytologia i USG raz w roku. Czy jest to nieprawidłowe? Skoro ból mija nie upatrywałabym się jakiejś nieprawidłowości w budowie czy jakiejś patologii narządu rodnego. Pamiętaj, że poza nawilżeniem ważne jest także..hmm.. jak to obrazowo nazwać… wyluzowanie? Często podczas pierwszego wejścia członka / wibratora do pochwy nasze mięśnie zaciskają się, co może powodować ból / dyskomfort. Później w miarę trwania penetracji, ciało przyzwyczaja się i wszystko jest super. Czyli winna jest głowa a nie cipka;) Ale pamiętaj o regularnej kontroli ginekologicznej! A jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę, zapraszam do przeczytania wpisu o dolegliwościach bólowych podczas stosunku zobacz wpis > oraz o seksie w ogóle zobacz wpis >
Dobry wieczór! Przy niewydolności szyjki w ciąży seks niewskazany – a co z masturbacją?
Seks jest wręcz przeciwwskazany! To jest jeden z tych stanów, który niestety uniemożliwia nam współżycie w ciąży. Co do samej masturbacji… Jako kobieta chciałabym napisać, że nie ma przeciwwskazań – czerp ile chcesz przyjemności. Niestety jako lekarz muszę napisać, że też nie jest wskazana. Mechanizm jest odmienny, bo nie ma mechanicznego działania na szyjkę macicy.
Pamiętasz to cudowne uczucie “skurczu” w środku podczas orgazmu? Odpowiedzialna jest za to oksytocyna. Podczas seksu pomaga ona w transporcie nasienia do macicy, czyli sprzyja zapłodnieniu. W Twoim przypadku może wyzwolić czynność skurczową macicy (dlatego seks i orgazm zalecany jest w terminie porodu). I ok, jest to niewielka dawka oksytocyny, ale w przypadku niewydolności cieśniowo-szyjkowej wolimy dmuchać na zimne. Dla tych z Was, które chcą zapoznać się z tematem seksu w ciąży polecam wpis dokładnie na ten temat wpis >
Dlaczego paląco rozrywający ból uniemożliwia stosunek?
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie bez rozszerzenia wywiadu i zbadania Cię. Jedno jest pewne – musisz udać się do lekarza i opowiedzieć mu o swoich dolegliwościach. Przygotuj sobie odpowiedzi na kilka pytań: Było tak zawsze, czy pojawiło się od jakiegoś czasu? Ból dotyczy ścian pochwy, czy boli gdzieś w środku miednicy? Czy są jakieś pozycje seksualne, w których ten ból nie występuje? Może to być nasilone zapalenie pochwy, narządów miednicy mniejszej, a może być także endometrioza (zapraszam do przeczytania wpisów część1 > , część 2 > , część 3 >
Koniecznie zgłoś się do lekarza!
Brak libido. Mam męża, ale seks może nie istnieć. Jak sobie z tym poradzić?
Było tak od zawsze, czy brak chęci na seks pojawił się po jakimś czasie? Problem dotyczy seksu z mężem, czy w ogóle nie masz ochoty na seks? (wiem, że to kontrowersyjne pytanie, ale odpowiedz sobie na nie) Czasami jest to związane z ustąpieniem tej pierwszej gorącej fali miłości i monotonią w związku. Dobrze wtedy wprowadzić coś nowego – zabawki erotyczne, nowe pozycje, czy np. seks w nietypowych miejscach (oczywiście możecie zacząć od nietypowych miejsc w Waszym mieszkaniu / domu;) A może jesteście po prostu zbyt zapracowani i po całym dniu biegania nie macie po prostu siły na ten seks? Może warto zwolnić?
A może przydałaby Wam się terapia? Może dobrze byłoby porozmawiać, czy to z psychoterapeutą czy seksuologiem? To błogosławieństwo XXI wieku, że psychoterapia jest tak osiągalna. Dopiero na samym końcu zastanawiałabym się nad przyczynami hormonalnymi. Zawsze możesz zgłosić się do lekarza na badania hormonalne, ale przyznam, że to opcja, która jest najmniej prawdopodobna. Seks zaczyna się w naszej głowie <3
Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Nie planuje dziecka, nie chcę już ich brać.
Po prostu – wybierz ostatnie opakowanie i nie bierz ich więcej. Wystąpi krwawienie z odstawienia i możesz odliczać już kolejne dni cyklu. Miesiączki powinny powrócić samoistnie lub organizm może potrzebować pomocy. Poczekaj do 3 cykli, jeśli się nie pojawią, zgłoś się do lekarza. On wykona potrzebne badania i wprowadzi krótkotrwałe leczenie – nauczy Twój organizm mieć miesiączki na nowo;)
Jak długo mogę brać anty bez przerwy? To jakoś wpływa na płodność? Bez okresu jest git!
Jeśli Twój organizm to toleruje to spokojnie do momentu aż nie zdecydujesz się na posiadanie potomstwa. Czasami w schemacie ciągłym występują nieregularne plamienia i to denerwuje pacjentki. W końcu lepiej mieć miesiączki w określonych dniach niż niespodziewanie. Jeśli nie masz tego problemu – osobiście zazdroszczę;)
Co do płodności to czasami po dłuższym przyjmowaniu antykoncepcji nasz organizm rozleniwia się i miesiączki nie pojawiają się samoistnie. Należy wtedy udać się do lekarza, który jak już wyżej napisałam, poda krótkie leczenie hormonalne, który “nauczy” nas miesiączek na nowo. Dlatego ważne jest, żeby nie czekać do ostatniej chwili, tylko w momencie zdecydowania się na ciążę odstawić antykoncepcję i dać organizmowi chwilę, żeby wrócił do siebie.
Ból podczas seksu i mniejsza przyjemność, a ginekologicznie wszystko dobrze. Co robić?
Przy takich objawach nasuwa mi się pytanie: czy została wykluczona endometrioza? Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę zapraszam do przeczytania moich wpisów: część1 > , część 2 > , część 3 >
Czasami w standardowym badaniu ginekologicznym, czy USG nie jesteśmy w stanie zobrazować endometriozy I stopnia. Pozostałe pytanie to gdzie dokładnie pojawia się ból: w pochwie czy w środku brzucha? Jeśli na ścianach pochwy – może to infekcja? Ból miednicy czy podbrzusza przemawia bardziej za endometriozą.
A jak Ty się czujesz? Czy są jakieś pozycje, w których ból nie występuje? Może jesteś zbyt spięta podczas seksu? Może partner jest zbyt gwałtowny lub nie czeka aż Ty “rozgrzejesz się”
Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, dlatego zalecam trzy rzeczy: rozmowę z Twoim ginekologiem o dolegliwościach (to on zna cały Twój wywiad i ma możliwość zbadania), rozmowę z partnerem odnośnie Twoich preferencji seksualnych i zastanowienie się, czy coś w Twoim wnętrzu Cię nie blokuje. Zapraszam też do przeczytania wpisów o bolesnym seksie (zobacz wpis >) i seksie w ogóle (zobacz wpis >)
Czy ginekolog na NFZ założy spiralę (wkładkę antykoncepcyjną)?
Tak, ale pamiętaj, że najpierw musi zebrać wywiad, wykonać kilka badań i wypisać receptę. Nie każdy ginekolog zakłada IUD, dlatego warto przy rejestracji zapytać, czy dany lekarz wykonuje takie usługi. Jest to niewielki, ale zawsze zabieg i niektórzy z nas po prostu tego nie robią. Pytanie też, czy w danym gabinecie dostępne są w ogóle narzędzia do zakładania IUD. Czyli sam fakt, że przyjmuje “na NFZ” nie wyklucza założenia wkładki, ale jest szereg czynników ograniczających, dlatego warto zapytać wcześniej.
I to koniec październikowego QA. Mam nadzieję, że większość Waszych wątpliwości została rozwiana. Dbajcie o siebie i nie zapominajcie o corocznej kontroli;)

Pracuje głównie na oddziale onkologicznym, a dyżury spędza na porodówce. Swoją dalszą karierę wiąże głównie z ginekologią onkologiczną. Gdyby miał opisać siebie, powiedziałaby, że jest ginekologiem zapatrzonym w kobiety, a jednocześnie kobietą starającą się być jak najlepszym ginekologiem. Jest lekarzem przechodzącym po szpitalnym korytarzu, operatorem na bloku operacyjnym… Ale chyba przede wszystkim niepoprawną marzycielką wierzącą, że wspólnie możemy sprawić, żeby ten świat był lepszy. Tworzy medyczną twarz Wróżki Cipuszki po to, by kobiety zrozumiały, że nie są odosobnione w swoich problemach, żeby mogły zdobyć informacje nie tylko o chorobach ginekologicznych, ale także szeroko pojętym zdrowiu kobiet – przedstawione przystępnym, humorystycznym językiem.