Rozpoczynamy kolejny Q&A! Jak co miesiąc zajmiemy się całym przekrojem tematów, o które nas pytacie. Od badań USG, przez antykoncepcję, cytologię i poród, aż do połogu. Zapraszam do lektury – tutaj Wy decydujecie, o czym piszę.
Niektórzy lekarze oferują samo badanie ginekologiczne, bez USG. Czy to ma sens?
Każde badanie ma sens;) W badaniu ginekologicznym oglądamy szyjkę macicy i pochwę we wziernikach, określamy rodzaj wydzieliny znajdującej się w drogach płciowych. Badanie dwuręczne daje nam informacje o ruchomości macicy i ewentualnych zrostach czy zmianach na macicy (np. mięśniaki) lub na jajnikach (torbiele).
Badanie USG dostarcza nam dokładniejszych informacji o naszych narządach i jest uzupełnieniem standardowego badania na fotelu ginekologicznym. Wykrywa mniejsze zmiany (torbiele, mięśniaki) i określa stan naszego endometrium.
Podsumowując – samo badanie ginekologiczne ma sens jak najbardziej, ale raz do roku dobrze uzupełnić je o badanie USG.
Jak często powinno się robić USG transwaginalne? Jakie są do tego powody bądź z jakimi objawami?
Jak napisałam wcześniej, moim zdaniem USG transwaginalne powinnyśmy powtarzać co roku wraz z cytologią. Każda z nas powinna wybrać sobie “miesiąc prezentów” i podarować sobie największy gift – troskę o swoje zdrowie.
Objawami, które mogą nas zmotywować do częstszego badania są nieprawidłowe krwawienia z dróg płciowych, dolegliwości bólowe czy zaburzenia miesiączkowania.
Jak bardzo należy trzymać się godziny przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?
Bardzo! To daje nam pewność co do ich poprawnego działania 🙂 Większość producentów podaje okienko 12 godzinne, ale jest to czas MAKSYMALNY.
W przypadku tabletek dwuskładnikowych niskodawkowych dobrze jest zachować większą dbałość o przyjęcie o odpowiedniej godzinie. Podobnie w przypadku tabletek jednoskładnikowych. Im bardziej regularnie przyjmujemy tabletki, tym lepiej działają.
Kolposkopia, rozpoznanie szpitalne: umiarkowana dysplazja szyjki macicy. Zabieg. Czy czekać na histpat?
Nie do końca rozumiem – rozpoznanie, o którym wspominasz jest rozpoznaniem histopatologicznym. Być może teraz masz postawione rozpoznanie podejrzenia tej dysplazji na podstawie cytologii, a teraz czekasz na ostateczne stwierdzenie? Czyli cały proces diagnostyczno – terapeutyczny przebiega prawidłowo.
Oczywiście, że czekać na ostateczny wynik i dalej postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
CIN1, pozytywny HPV (nie mam jaki). Powinnam to leczyć? Lekarz zlecił kontrolną cytologię za pół roku.
Rozpoznanie CIN 1 oznacza dysplazję szyjki macicy małego stopnia. Większość zmian tego typu ustępuje samoistnie. Część z nich przechodzi w CIN 2, czyli dysplazję średniego stopnia, stąd zalecenie częstszej cytologii.
Odnośnie HPV na wyniku badania powinnaś mieć określone, które typy były weryfikowane. Jeśli nie masz określonego tego numerami, możesz mieć też określenie HR HPV (high risk HPV), czyli wirusy HPV typu onkogennego. Przetrwała infekcja tym wirusem może prowadzić do rozwoju nowotworu, dlatego informacja odnośnie tego, czy Twój HPV jest onkogenny czy nieonkogenny ma duże znaczenie.
Na rynku jest dostępny preparat wspomagający leczenie zmian szyjki macicy i eradykację wirusa HPV, natomiast jest on wciąż w fazie badań. Zawiera niosomy kwasu hialuronowego, niosomy beta-glukanu, fitosomy wąkrotki azjatyckiej, oligosacharyd, aloes, wrośniak różnobarwny, wyciąg z miodly indyjskiej.
Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego i na pewno wszystko będzie dobrze.
Czy znieczulenie zewnątrzoponowe jest bezpieczne? Czy szpitale w lubelskim jeszcze go stosują?
A czy jakby nie było, ktoś proponowałby je rodzącym?;) Zacznijcie nam trochę ufać! Oczywiście do znieczulenia zewnątrzoponowego musi być spełnionych kilka warunków, ale jeśli dwóch lekarzy kwalifikujących: położnik i anestezjolog nie widzą przeciwwskazań, jest jak najbardziej bezpieczne.
Odnośnie Twojego drugiego pytania nie rozumiem sformułowania “jeszcze”? ZZO jest dostępne w ośrodkach o najwyższej referencyjności, czyli (o ile dobrze się orientuje) w SPSK nr 1 i SPSK nr 4.
Wiele innych szpitali chciałoby mieć możliwość oferowania kobietom porodu bez bólu, ale niestety brak wykwalifikowanej kadry uniemożliwia im to.
Czy można doprowadzić do czystego obrazu jajników mając PCOS?
Rozumiem, że chodzi o “pozbycie się” drobnopęcherzykowej budowy? Tak, przy prawidłowym wyrównaniu choroby. Ale to nie obraz jajników jest najważniejszy, tylko zmiany hormonalne, które go powodują. Zapraszam do przeczytania wpisu na ten temat https://www.yonify.pl/pcos/
Który szpital w lubelskim do rodzenia dzieci polecacie? I dlaczego właśnie ten?
Akurat na ten temat ciężko mi się wypowiedzieć;) Polecam grupę na FB Gdzie Rodzić – Lublin?
Jakie są metody antykoncepcji oprócz: tabletek, prezerwatyw i wkładek?
Zapraszam do zapoznania się z moimi wpisami na ten temat;)
- dla przypomnienia prezerwatywa i tabletki https://www.yonify.pl/antykoncepcja-s01e01/
- tabletka mini pill i „dzień po”, krążki, wkładki https://www.yonify.pl/antykoncepcja-cz2/
- prezerwatywa damska, plaster, implant, zastrzyk, kalendarzyk https://www.yonify.pl/antykoncepcja-cz3/
Źle zszyta po porodzie. Co mogę zrobić?
“Źle zszyta” to duże uproszczenie – na wygląd naszego krocza po porodzie ma wpływ nie tylko technika zszycia, ale także cały proces gojenia i podatność naszych tkanek. Jeśli nie planujesz dalszych porodów możliwe jest wykonanie plastyki pochwy. W momencie, gdy planujesz – przesuń decyzję na czas po ostatnim porodzie.
Jeśli nie interesują Cię rozwiązania zabiegowe jest szereg zabiegów z medycyny estetycznej t.j. laser, osocze bogatopłytkowe etc. Muszę przyznać, że kompletnie się tym nie zajmuje. Zapraszam Cię na profil cudownej Medycyny na obcasach <3
Czy wygląd wulwy z 2 miesiące po porodzie może jeszcze się zmienić bez udziału chirurga?
Okres połogu to pierwsze 6 tygodni po porodzie. Wtedy nasze ciało powoli wraca do siebie. Proces gojenia krocza także jest zakończony. Nasze ciało się zmieniło, ewoluowało i nie wróci do identycznego stanu jak przed ciążą.
Po 8 tygodniach, o których piszesz dobrze zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który zbada Cię i zaleci konkretne ćwiczenia. Zapraszam do przeczytania wpisu o fizjoterapii w ginekologii https://www.yonify.pl/fizjoterapia-uroginekologiczna/
Kolejną opcją dla rewitalizacji pochwy są zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej, o których wspomniałam w pytaniu powyżej.
To bardzo duża dawka wiedzy jak na jeden raz. Ale spokojnie – już jutro ciąg dalszy Waszych pytań i moich odpowiedzi;)

Pracuje głównie na oddziale onkologicznym, a dyżury spędza na porodówce. Swoją dalszą karierę wiąże głównie z ginekologią onkologiczną. Gdyby miał opisać siebie, powiedziałaby, że jest ginekologiem zapatrzonym w kobiety, a jednocześnie kobietą starającą się być jak najlepszym ginekologiem. Jest lekarzem przechodzącym po szpitalnym korytarzu, operatorem na bloku operacyjnym… Ale chyba przede wszystkim niepoprawną marzycielką wierzącą, że wspólnie możemy sprawić, żeby ten świat był lepszy. Tworzy medyczną twarz Wróżki Cipuszki po to, by kobiety zrozumiały, że nie są odosobnione w swoich problemach, żeby mogły zdobyć informacje nie tylko o chorobach ginekologicznych, ale także szeroko pojętym zdrowiu kobiet – przedstawione przystępnym, humorystycznym językiem.