Zadając pytanie o dolegliwości w okresie okołomiesiączkowym najczęściej słyszę oczywiście o bólach brzucha. Czasami promieniują do lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Poza nimi są wzdęcia, oczywiście wahania nastrojów i problemy ze snem. Ale dzisiaj chciałam Wam powiedzieć o innym, także bardzo częstym (a może nie zauważanym?) objawie – migrenach. W II fazie cyklu, przed okresem czy w trakcie.
Jak odróżnić “typowy” ból głowy od migreny?
Przyczyn bólów głowy może być wiele – czasami są to choroby towarzyszące (np. nadciśnienie tętnicze), czasami są związane z towarzyszącym nam napięciem czy brakiem snu. Migreny to dolegliwości pochodzenia naczyniowego i mają charakter pierwotny – jednym słowem boli nas bez konkretnej przyczyny. Często towarzyszą jej dodatkowe symptomy jak zaburzenia widzenia, słuchu czy wymioty.
Migrena może występować z aurą lub bez.
Aura dotyczy najczęściej objawów ocznych. Jednak w literaturze wielokrotnie spotykamy się z określeniem “migrena miesiączkowa”. Objawia się ona pulsującym bólem głowy właśnie w okresie okołomiesiączkowym. Kryterium czasu to fakt, że musi się powtórzyć w 2 – 3 kolejnych cyklach. Występują zazwyczaj 2 dni przed miesiączką lub w pierwszych 3 dniach jej trwania.
Nie zdziwicie się pewnie, jeśli powiem, że migrena znacznie częściej dotyka kobiet.
Mamy w końcu dobry “pretekst” do jej wystąpienia, czyli comiesięczny wypływ krwi z macicy. Oczywiście to nie sama krew jest winna, a hormony. Jak wiecie z naszych poprzednich wpisów mają one wpływ na wiele aspektów naszego ciała, na ten także. Za ten cały ambaras odpowiedzialny jest drastyczny spadek poziomu estrogenów oraz progesteronu zaraz przed miesiączką.
Jak poradzić sobie z migrenowymi bólami głowy?
Niestety nie ma cudownego leku, który jest w stanie sprawić, aby migreny nigdy już nie wróciły. Każdy radzi sobie na swój sposób. Zawsze dobrym pomysłem jest sen. Jak najmniejsza ilość światła w naszym otoczeniu też da zawsze sporo ulgi. Pamietaj takze o piciu odpowiedniej ilości wody, bo to właśnie odwodnienie prowadzi często do bólu głowy. w tych dniach dobrze zadbać także o relaks i wyciszenie (oczywiście w miarę możliwości). Ogólnodostępne leki przeciwbólowe niestety w większości przypadków nie zdają egzaminu.
Pamiętajcie, że zawsze dobrym pomysłem jest konsultacja neurologiczna.
Zostaną zawsze wykluczone inne przyczyny naszego bólu, a neurolog może nam zaproponować inną farmakoterapię niż tylko środki przeciwbólowe. Po wykluczeniu innych patologii możliwa jest jeszcze jedna droga. Jeśli nasze migreny związane są jedynie z miesiączkowaniem z pomocą mogą przyjść leki hormonalne.
Daleka jestem od zalecania tabletek antykoncepcyjnych na bol glowy.
Chodzi jedynie o to, że jeśli myślimy o tej metodzie antykoncepcji a cierpimy na migreny może to być kolejny argument “za”. Pamiętajcie jedynie, że migrena z aurą jest przeciwwskazaniem względnym do stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego warto porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem / ginekolożką.
W tych dniach bądź dla siebie bardziej wyrozumiała niż zwykle. Może warto odpuścić sobie akurat ten trening? Albo wziąć urlop na żądanie w pracy? I po prostu odpocząć i o siebie zadbać.

Pracuje głównie na oddziale onkologicznym, a dyżury spędza na porodówce. Swoją dalszą karierę wiąże głównie z ginekologią onkologiczną. Gdyby miał opisać siebie, powiedziałaby, że jest ginekologiem zapatrzonym w kobiety, a jednocześnie kobietą starającą się być jak najlepszym ginekologiem. Jest lekarzem przechodzącym po szpitalnym korytarzu, operatorem na bloku operacyjnym… Ale chyba przede wszystkim niepoprawną marzycielką wierzącą, że wspólnie możemy sprawić, żeby ten świat był lepszy. Tworzy medyczną twarz Wróżki Cipuszki po to, by kobiety zrozumiały, że nie są odosobnione w swoich problemach, żeby mogły zdobyć informacje nie tylko o chorobach ginekologicznych, ale także szeroko pojętym zdrowiu kobiet – przedstawione przystępnym, humorystycznym językiem.