Skip links

Kiedy krwawię, a nie powinnam – nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych

Niby każda z nas jest przyzwyczajona – średnio “raz w miesiącu” na naszej bieliźnie czy wkładce pojawia się plamka czerwonej wydzieliny miesiączkowej. Oczywiście zaskakuje nas to i w pośpiechu szukamy tampona w torebce, łazience, ufff znajduje się między długopisami. 

Przynajmniej u mnie to tak wygląda, a mój mąż nie może wyjść z podziwu, że tak powtarzalne sprawy mogą zaskakiwać. 

Sytuacja zmieniła się odkąd używam kubeczka, bo przynajmniej wiem, gdzie go szukać :)) Wracając do meritum – krwawimy i to jest dla nas normalne. Ale czasami ta plamka krwi pojawia się nie wtedy, gdy powinna, ewentualnie nasza miesiączka wydłuża się albo jej intensywność rośnie w siłę. Co wtedy?

Dla nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych (AUB – abnormal uterine bleeding) został wymyślony akronim, przy pomocy którego przeprowadzę Was przez ich przyczyny. 

Jaki akronim? PALM-COEIN. Brzmi to dość egzotycznie, ale to nie wyspa na Oceanie Indyjskim. Po przeczytaniu tego artykułu to sformułowanie nie będzie już tak obce. 

P jak Polyp

Pierwszą przyczyną czy to nieprawidłowych krwawień międzymiesiączkowych czy obfitych / przedłużających się miesiączek są polipy – głównie endometrialne, czyli takie które znajdują się w jamie macicy. Są to zmiany łagodne, które często samoistnie się złuszczają. Czasami jednak są bardziej uparte i potrzebny jest zabieg histeroskopii. Kolejnymi polipami są polipy szyjkowe, czyli nie te z jamy macicy tylko z kanału naszej szyjki macicy. Powodują one częściej krwawienia kontaktowe i częściej samoistnie się złuszczają, co nie zmienia faktu, że także wymagają diagnostyki i kontroli. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej zapraszam do przeczytania naszego wpisu na ich temat https://www.yonify.pl/polipowe-szalenstwa/ 

A jak Adenomyosis 

Adenomioza jest to endometrioza błony mięśniowej naszej macicy. Występuje częściej u kobiet, które już rodziły. Jest przyczyną nie tylko obfitych miesiączek, ale także silnych dolegliwości bólowych. Niestety ostatecznym i skutecznym leczeniem jest wycięcie macicy, ponieważ nie mamy możliwości oddzielić prawidłowej tkanki macicy od tej patologicznej. Co nieco o leczeniu bardziej zachowawczym przeczytacie w naszym wpisie o endometriozie https://www.yonify.pl/endometrioza-cz-3/ 

L jak Leiomyoma 

Czyli nic innego jak mięśniaki macicy. Ale nie jest tak, że każdy mięśniak powoduje takie same objawy. Wszystko zależy od tego, czy kontaktuje się z endometrium, czy modeluje jamę macicy oraz jaką ma wielkość. Według klasyfikacji FIGO (International Federation of Gynecology and Obstetrics) mamy ich aż 9 typów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mięśniakach, zapraszamy do naszego wpisu, w którym dokładnie objaśniamy nie tylko objawy, ale i metody leczenia https://www.yonify.pl/miesniaki-macicy/ 

M jak Malignancy and hyperplasia 

Jeśli chodzi o procesy nowotworowe to z nieprawidłowym krwawieniem najczęściej kojarzy nam się rak endometrium, czyli błony śluzowej jamy macicy. Dotyczy zazwyczaj kobiet okresie pomenopauzalnym. Dużo więcej o nim przeczytacie we wpisie na naszym blogu, zapraszamy do lektury https://www.yonify.pl/rak-endometrium/ Drugi człon, czyli hyperplasia dotyczy rozrostu endometrium (z atypią komórkową), który związany jest z namnażaniem się nieprawidłowych komórek błony śluzowej. Uważany jest on za stan przednowotworowy w dużej części raków endometrium

C jak Coagulopathy

Coraz więcej mówi się o koagulopatiach w kontekście obfitych miesiączek. Co to właściwie jest? Chodzi o to, że nasza krew krzepnie słabiej niż powinna. Jest wiele schorzeń z tym związanych i mają one różne nasilenie: od zagrażających życiu krwotoków do skłonności do tworzenia się siniaków i obfitych miesiączek. Właśnie zdałam sobie sprawę, że o tym wpisu nie mamy, ale obiecuję nadrobić zaległości. Skoro Twoja mama, siostra i Ty macie obfite miesiączki to może być spowodowane właśnie tym. Więcej informacji już wkrótce. 

O jak Ovulatory dysfunction 

Zaburzenia hormonalne mogą także powodować nieprawidłowe krwawienia. Dla przykładu, plamienia okołoowulacyjne mogą być związane z niskim poziomem estrogenów. Jeśli się powtarzają, na pewno dobrze skontrolować się u ginekologa. Jeśli nie znajdziecie żadnych innych patologii pozostaje kolejne pytanie: czy są uciążliwe na tyle, żebyś np. zaczęła przyjmować leczenie hormonalne. Typowo jest to niewielkie brudzenie trwające od 1 do 3 dni, które nie robi pacjentkom większej różnicy. Jeśli przekonają się, że to nie sprawa polipa czy mięśniaka, spokojnie wracają do domu. Kolejnym pytaniem jest to, czy starasz się o ciążę i tym plamieniom towarzyszą problemy z płodnością? Są one sygnałem cykli bezowulacyjnych, więc przy powtarzającym się plamieniu, konieczny jest monitoring owulacji. Jeśli interesuje Cię temat niepłodności przeczytaj koniecznie nasze wpisy https://www.yonify.pl/nieplodnosc/ https://www.yonify.pl/nieplodnosc-i-co-dalej/ Jak widzisz sprawa zaburzeń hormonalnych  jest dość indywidualna i każdy przypadek powinien być przedyskutowany z lekarzem. 

E jak Endometrial

Są to pozostałe zmiany endometrium określane jako “niezwiązane ze zmianami strukturalnymi”. Czyli w USG jeszcze niczego nie widzimy, ale coś niedobrego się zaczyna dziać. Po wykluczeniu zmian hormonalnych każdy taki stan także wymaga rozszerzenia diagnostyki w postaci biopsji aspiracyjnej endometrium. Żeby ocenić to, co się dzieje na poziomie komórkowym, a nie tylko hormonalnym. 

I jak Iatrogenic 

Czyli co tu dużo gadać – my, lekarze spowodowaliśmy to krwawienie. Ale spokojnie, nikt nie robi krzywdy pacjentkom. Chodzi głównie o podawane leki, które mogą wpływać na krzepliwości krwi czy równowagę hormonalną. Takie plamienia mogą się pojawiać np. przy rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej. 

N jak Not yet classified 

Jesteśmy w trakcie diagnostyki i póki co nie wiemy, co Ci jest – ale się dowiemy;))) Ten punkt to taka trochę poczekalnia do zakończenia diagnozy. Cierpliwości;)

Nieprawidłowe krwawienia zawsze wymagają diagnostyki. 

To nie tylko zebranie dokładnego wywiadu (czyli pytania o choroby w rodzinie, przyjmowane leki czy operacje), ale także badanie ginekologiczne i USG transwaginalne – tylko w nim jesteśmy w stanie ocenić dokładnie endometrium, czy echostrukturę jajników. Idąc na taką wizytę przygotuj sobie dokładnie rozpiskę Twoich krwawień, ile dni trwały, jak ma się do tego miesiączka, czy jaka jest intensywność w poszczególnych dniach. Jeśli krwawienie jest mało dokuczliwe możesz poobserwować swój organizm w kilku cyklach (do 2-3) i po tym zgłosić się do lekarza z własnymi obserwacjami. Jeśli natomiast krwawienia są intensywne, należy zgłosić się jak najszybciej. O krwotoku i wizycie na izbie przyjęć już nie wspominam, bo to raczej logiczne. 

Czasami nie możemy zakończyć naszego postępowania na obserwacji. 

W zależności od odnalezionych nieprawidłowości wdrażamy leczenie. Może to być leczenie hormonalne lub operacyjne. Po szczegółowe informacje zapraszam do poszczególnych wpisów – nie sposób opisać wszystkiego w tym jednym. 

Pamiętajcie, żeby dbać o siebie i obserwować swoje ciało. Mam nadzieję, że ten wpis pozwolił Wam poznać je jeszcze lepiej. Przy niedosycie wiedzy podrzucam kilka wartościowych prac do doczytania: 

 1. Diagnostyka nieprawidłowych krwawień macicznych u kobiet w wieku rozrodczym, Laurie J. McKenzie 
 2. Diagnostyka nieprawidłowych krwawień macicznych u kobiet w wieku rozrodczym. Wytyczne ACOG 2012
 3. FIGO classification system (PALM-COEIN) for causes of abnormal uterine bleeding in nongravid women of reproductive age, Malcolm G. Munro et al
 4. PALM-COEIN classification system of FIGO vs the classic terminology in patients with abnormal uterine bleeding, Bekir Kahveci et al
Tagi:

Zostaw komentarz

 1. Hmm, a co to tak naprawdę znaczy „nieprawidłowe krwawienia”? Mam miesiaczkę od prawie 30 lat, urodziłam 3 dzieci, przeszłam różne perypetie z moją miesięczną a i tak nie wiem, jakie krwawienie jest prawidłowe, a jakie nie ( no może poza tymi krwotokami, które doprowadziły mnie do anemii).

  1. W wielkim skrócie nieprawidłowe krwawienia to:
   – każde krwawienie miesiączkowe wydłużające się do 7-10dni
   – bardzo obfite miesiączki powodujące anemię
   – krwawienia poza terminem miesiączki
   – krwawienia pomenopauzalne
   Nie w każdym przypadku wymagane jest wdrożenie leczenia, ale tak jak podkreśliłam w tekście – najważniejsze, żeby być pod kontrolą swojego lekarza ginekologa. Ściskam mocno! Wróżka

 2. Zastanawia mnie co jeżeli krew menstruacyjna wyraźnie występuje z jakimś przeźroczystym płynem (który nie przypomina śluzu) co widać w kubeczku lub w postaci przecieków. Czy takie zachowania mogą być połączone z guzkami na jajnikach sklasyfikowanymi jako endometryczne?

  1. Przezroczysty płyn „odwarstawiający się” w kubeczku jest normą – ze względu na to, że wydzielina menstruacyjna znajduje się jakiś czas w kubeczku jest to normalny proces. Wydaje mi się, że płyn, o którym mówisz jest śluzem, tylko być może o bardziej wodnistej konsystencji. Z tego, co piszesz nie wygląda to na patologię, jeśli jednak towarzyszą temu inne niepokojące objawy jak np. te związane z endometriozą – polecam wizytę u swojego lekarza;)

 3. Choroba von Willebranda - Yonify
  Permalink
 4. Plamienia międzymiesiączkowe - Yonify
  Permalink
🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.🍪