Skip links

Dieta a endometrioza

Endometriozie poświęciliśmy wiele wpisów na naszym blogu (tutaj przeczytacie o podstawowych informacjach odnośnie tego schorzenia https://www.yonify.pl/endometrioza-czesc-1/ ). Jest to choroba wielowymiarowa: daje wiele różnych objawów, wymaga wnikliwej diagnostyki (o diagnostyce w endometriozie dowiecie się z tego wpisu https://www.yonify.pl/endometrioza-cz-2/ ) oraz indywidualnego podejścia do każdej z pacjentek, a czasami także całkowicie odmiennego leczenia (o tym w tym wpisie https://www.yonify.pl/endometrioza-cz-3/ ). Oddzielny artykuł poświęciliśmy temu, jak CBD działa na rozwój choroby i na towarzyszące jej dolegliwości https://www.yonify.pl/endometrioza-a-cbd/

Czy to wszystko co można powiedzieć o endometriozie? 

Stanowczo nie. Istotną kwestią, o której jeszcze nie pisaliśmy jest zależność pomiędzy dietą a endometriozą. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytania: czy odpowiednie odżywianie może nam pomóc w walce z tą chorobą? Czy jedząc niektóre produkty możemy doprowadzić do zaostrzenia objawów?

W sieci możemy znaleźć wiele diet dedykowanych osobom z endometriozą. 

Wykluczają różne produkty – jedne mniej, drugie więcej, czasami wymagają suplementacji. Z czego wynikają te różnice? Z tego, że do końca nie wiemy, czy faktycznie dietą możemy modyfikować przebieg choroby. 

Istnieje wiele badań naukowych na ten temat. 

Większość z nich wskazuje na pozytywne działanie diety bogatej w kwasy omega 3, suplementację N-acetylocysteiny i witaminy D, wapnia, a także ogólnego spożycia owoców, warzyw i pełnoziarnistego pieczywa. Dieta eliminująca gluten wykazała w jednym z badań zmniejszenie dolegliwości u 75% kobiet. W innych badaniach czytamy, że ryzyko rozwoju choroby zwiększa spożycie tłuszczów zwierzęcych, wołowiny, alkoholu, kawy czy wysoko przetworzonej żywności. 

Często dietę w endometriozie sprowadza się do diety przeciwzapalnej. 

Jest to dieta zbliżona do tej śródziemnomorskiej, przez wielu uważaną za najzdrowszą dietę świata. Bogata w surowe warzywa i owoce oraz tzw. dobre tłuszcze – oliwę czy olej lniany, orzechy i nasiona, ryby morskie oraz produkty pełnoziarniste. Wpływa ona na wygaszanie wszystkich stanów zapalnych w naszym organizmie, a jak wiadomo endometrioza właśnie taki stan powoduje. Czy zawsze wprowadzenie takiej diety wpływa na przebieg naszej choroby? Nie. 

Niestety nie jest to wszystko takie proste. 

Co prawda mamy coraz więcej dobrze zaprojektowanych badań, które starają się udowodnić powiązanie endometriozy i diety, ale zaraz po wskazaniu produktów czy związków, które spowalniają rozwój choroby, często tym publikacjom towarzyszy dopisek, że dalsze badania są wymagane, żeby zrozumieć powiązanie diety i endometriozy. Ewentualnie badacze twierdzą, że nie ma jasnego powiązania rozwoju endometriozy i diety, czy że to powiązanie jest “dwuznaczne”. 

Czy jako lekarz polecam pacjentkom z endometriozą specjalną dietę?

Jak każdej pacjentce zalecam zdrowe odżywianie, ale jednocześnie zachowanie umiaru. Wszystkie zalecenia dietetyczne, o których pisałam powyżej mieszczą się w naszym pojmowaniu “zdrowego odżywiania”, więc dlaczego ich nie stosować? Ale czy skoro istnieją badania, w których eliminacja glutenu przynosiła poprawę jakości życia u pacjentek z endometriozą, zaleciłabym to za każdą cenę? Nie. To, co może pomóc jednej pacjentce, może okazać się obojętne dla drugiej. 

Jaka jest więc recepta? 

Odżywiaj się zdrowo. Stroń od używek. To, że od czasu do czasu zjesz burgera na mieście nie sprawi, że endometrioza rozwinie się w zastraszającym tempie. Dbaj także o swoje zdrowie psychiczne. Spróbuj różnych rozwiązań u siebie. Jeśli któraś z diet eliminacyjnych (np. glutenu) dobrze wpływa na Twój organizm i jednocześnie nie wymaga od Ciebie katorżniczych wyrzeczeń – kontynuuj ją. Ale pamiętaj, że Twoje zdrowie psychiczne jest równie ważne i po prostu zadbaj o siebie. 

Zdrowa dieta jest bardzo ważna u każdego człowieka. Dlatego zawsze warto spróbować. I jeśli coś służy naszemu organizmowi – kontynuować. 

Kilka ciekawych badań dla chętnych:

  1. Nutritional aspects related to endometriosis Gabriela Halpern 1, Eduardo Schor 2, Alexander Kopelman 2
  2. Influence of diet on the risk of developing endometriosis. Joanna Jurkiewicz-Przondziono 1, Magdalena Lemm, Anna Kwiatkowska-Pamuła, Ewa Ziółko, Mariusz K Wójtowicz
  1. Diet and endometriosis risk: a literature review. Fabio Parazzini 1, Paola Viganò, Massimo Candiani, Luigi Fedele

Zostaw komentarz

🍪 Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.🍪